Friday, December 2, 2016

Hot Date

Hot Date


            Speed dating hra vytvořená v Unity Engine Georgem Batchelorem, díky které může hráč na jakémkoliv operačním systému a za dobrovolné vstupné (vydána free na itch.io s možností zaslání částky autorovi) zažít speed dating s pugami a odpovědět na nejdůležitější otázky Života, Vesmíru a vůbec: Jak ve skutečnosti probíhají mopsí námluvy? Můžete jako mops uspět ve společnosti, pokud celý svůj život zasvětíte posilování nebo sbírání jeanových vest? A co když vůbec nejste mops a formou speed datingu si jako potenciální majitel vybíráte nového mazlíčka?
            Zdá se, že lidé nacházejí díky internetu více a více možností, jak si zlepšit den vědomím, že někdo jej má rozhodně mnohem horší. Od obliby kompilačních videí plných nehod až po zvířata vzbuzující chuť propadnout v nekonečný záchvat smíchu a zároveň si je všechna vzít domů a udělat svými největšími miláčky. Ať už se jim říká mopslíci nebo pugy, tahle mrzutá a zkrabatělá psí prasátka jsou jedněmi z oněch internetových fenoménů. A právě díky tomuto všeobecnému uznání pug jako stvoření internetu vlastních není téma hry, která hráči umožní se pomocí speed datingu s mopsi seznámit, nijak zarážející.
            Premisa je velmi jednoduchá: jako hráč se snažte, aby vaše krátké rande vyšlo co nejlépe a psí protějšek sedící z druhé strany stolu byl vaší přítomností nadšen natolik, že bude souhlasit ke schůzce další.
            Tuto jednoduchost podporuje jak grafická stránka hry, hráče nijak nerozptylující od hlavního cíle, tak i přehledné „ovládání“ pomocí výběru přednastavených textových odpovědí  z možností zobrazených v levé části obrazovky. Občas hra nabízí možnost zadat odpověď pomocí klávesnice, jedná se většinou o hráčovo jméno nebo doplňující informace o koníčcích, ale tyto možnosti nijak neovlivní vývoj rozhovoru. Většina odpovědí/otázek je předem navolena a uspořádána v pěti okruzích - jejich formulace a témata se čas od času obměňují. V prvních třech rozhovorech to může hráčům čtoucím pomaleji způsobovat časové obtíže, ale poté už není těžké se rychle zorientovat a využít krátký čas s jednou pugou co nejlépe.


             Jediný screenshot v podstatě vystihne veškerý vizuál hry. Tmavé pozadí a na něm jediný animovaný prvek (hodiny, jež odměřují délku jednoho setkání s potenciálním mopsím partnerem) kontrastuje se světle růžovou barvou psa, na jehož emoce a reakce se má hráč soustředit při četbě a zadávání odpovědí. Prostředí navozuje klidnou a příjemnou atmosféru menší kavárny, jako stvořené pro romantické seznámení. Animace pug je taktéž velmi jednoduchá, ale polygonové zpracování zvířat jim dodává na zajímavosti a ani po třetím opakování cele randící sekvence se nezdála být okoukaná. Částečně to přisuzuji výstižnosti animace mopsích očí, které v jistých chvílích vypadají opravdu velmi věrně, tedy smutné a vypadávající z důlku - to vše ve stejnou chvíli. Po třetím mopsovi však hráč zjišťuje, že jak emoce tak reakce jeho partnerů jsou vesměs naprosto nevypočitatelné, neodhadnutelné a neváží se nijak k budoucímu vývoji hry, a tak se po vizuální stránce začne pouze kochat komickou krásou onoho psího plemene a jejich ještě komičtějšími odpověďmi.
            Hudba je jednoduchá, stejně jako grafika a gameplay, je to smyčka chytře složená tak, aby byla nevtíravá a ani po několika opakováních si hráč v podstatě nevšimne, že je přítomna. Dokresluje tak onu atmosféru příjemné kavárny, je to muzák, je to možnost, jak si promluvit s oobou naproti bez toho, aby byl rozhovor slyšet až u protějšího rohu místnosti.
            Z hlediska gameplaye je Hot Date podobné svým bratrům a sestrám žánru dating games – textový simulátor rande. Tam ale podobnost končí, především proto, že se cíl jak hráče, tak i hry samotné, po chvíli hraní naprosto proměňuje. Původní cíl dating games je chovat se a dělat věci, kterými si získáme protějšek o nějž usilujeme. V tomto případě se však jak mopsové, tak hráčova postava může, a ve většině případech i chová, tak nesnesitelně, že jakýkoliv romantický výsledek není možný. Hráč postupem času získává větší a větší odvahu volit zlé a cynické odpovědi, protože sama hra se netají tím, že žádná klidná a milá konverzace se neudá – jednotlivé schůzky i celý speed date se po sedmi setkáních ukončí bez jakéhokoliv viditelného výsledku.

            
Systém těchto krátkých setkání se ovšem dá chápat také jinak - pokud hráč upustí od představy, že sám je také psem. Onen internetový fenomén mopsů jako tragikomických postaviček a jejich obrovská obliba nabádá k tomu chápat Hot Date v přeneseném smyslu jako jakési výběrové řízení na domácího mazlíčka. Pak již není divu, že jsou pugy ve hře vesměs řádně znechucená, mrzutá a zlá stvoření, když jsou všemi považovány za úsměvu hodná, neohrabaná a dobrácká prasátka k prozáření lidského dne. Vzhledem k celkovému cynickému vyznění hry si hráč může o své postavě ve výsledku myslet cokoliv, stejně jako může cokoliv odpovědět herním partnerům za stolem.
            I to je jednou z věcí, co dělá Hot Date tak zábavnou hříčkou. Od odkazů na populární kulturu, přes příšerné vtipy hraničících s trapností randících telepořadů z devadesátých let až k neuvěřitelně roztomilým a v jádru ďábelským mopslíkům je Hot Date více než hra jakýsi simulátor na uklidnění. Je zábavné vidět pugy a je s nimi zábavné zažít virtuální rande plné urážek a tříminutových mlčení. Oddechový simulátor nejhorších osobností, vtipů a koníčků v historii je originálním přínosem do světa dating games a jako takový pro něj stojí obětovat alespoň půl hodiny svého herního života.

Tvůrce: George Batchelor
Hudba: Levi Pack
Platformy: Windows, Linux, Mac OS
Žánr: Dating simulace
Vydáno: 2015
Enige: Unity 

Bára Skorkovská 438416

No comments:

Post a Comment