Tuesday, April 20, 2010

Layoff

Hra funguje na stejném principu jako Bejeweled, a to poskládat tři a více objektů do vodorovné nebo svislé polohy. Zde ovšem veškerá podobnost končí a Layoff se dále profiluje ke svému účelu.

Namísto geometrických útvarů se do pozice dostávají řádoví zaměstnanci, držící v ruce svůj životopis, a čekajíc na váš rozsudek. Ano, hráč zde zaujímá roli Top Manažera masivní firmy, který je nucen v období krize propustit hromady zaměstnanců pro ušetření co nejvíce peněz. Aby z toho nevyvázl jen tak bez úhony, všichni propuštění zaměstnanci „propadají“ na úřad práce, kde bezduše pochodují sem a tam – a že se jich za hru nasbírá.

Layoff se snaží nastínit situaci firem v období krize. Z počátku si hráč pročítá životopisy a mrzí jej každý propuštěný človíček, ale zanedlouho, resp. po pár přečtení, se jim věnovat přestane a vyhazuje bez slitování. Toto ovšem trvá jen do chvíle, než se objeví mužíčci v tmavě modrých oblecích, businessmani, provázeni jen jejich největšími úspěchy nebo reklamním sloganem, bez možnosti přijít o práci. Dalšími okamžiky se jimi pole plní a zaměstnanců ubývá. Kdyby se náhodou stalo, že se vám pod ruku nedaří dostat trojice zaměstnanců, můžete požádat o pomoc banku, která vám jistě pomůže problém vyřešit…

Tvůrci tedy zobrazují bezmocnost obyčejných zaměstnanců cokoli změnit, jímž nezbývá než čekat a do kontrastu staví lidi s vysokou pozicí, kteří ani nic dělat nepotřebují.

UČO: 362574

Harpooned

Ve hře Harpooned se hráč ocitne v roli Japonské velrybářské lodi s cílem pozabíjet a naložit co největší počet bezbranných velryb plovoucích kolem. Jedná se o jakousi satiru na téma lovení velryb pro vědecké účely. Lov velryb je zde prezentován jako užitečná věc, protože člověk přeci musí nějakým způsobem zjistit, proč dochází k úbytku těchto tvorů a jak jinak to zjistit než jejich lovením a zabíjením. Hráč dostává za zabíjení stejných případně ohrožených druhů různé bonusy, a když se mu obzvláště daří, zobrazují se vtipné nápisy jako scientific a super scientific (jakpak je asi lov vědecký?). Celá hra je dosti krvavá a každá trefená velryba za sebou zanechává pořádnou krvavou skvrnu, tímto se hra podle všeho blíží realitě asi nejvíce, lov velryb není pěkná podívaná. Každé kolo končí výzkumem masa velryb a ukázkou výsledků takovéto práce jako je výroba velrybích hamburgerů, výroba kosmetických prostředků a jen tak nějak mimoděk dokonce vědecká práce.

Hráčův postup (a úspěšný výzkum) se snaží narušit partička ekologických aktivistů na člunech, kteří vám brání ve střelbě, a za jejich eliminaci váš čeká peněžitá pokuta. Tato pokuta je vyšší pokud nad vámi v tu chvíli prolétává zpravodajská helikoptéra. Otravných aktivistů se ovšem můžete zbavit i jejich chycením a naložením na vaši loď.

Harpooned poměrně zajímavým způsobem informuje o tom, jak lov velryb vlastně vypadá a také o tom jak je toto téma médii přehlíženo.

Podle mě je tato hra velice užitečná, protože dokáže zajímavým a vlastně i docela zábavným způsobem seznámit hráče s problematikou lovu velryb. Sice vás nezahrne detailními informacemi o tomto tématu, ale myslím, že v každém začne trošku hlodat a donutí ho vygooglit si pár věcí a udělat si vlastní pokud možno ničím nezkreslený názor.

Nejpřesvědčivější mi Harpooned přišlo ve spojení s obrazovými materiály z opravdového lovu velryb (k dispozici na webu výrobce hry) doplněného „vtipnými“ hláškami ze hry. Z toho mě přímo mrazilo v zádech. Super scientific…


Harpooned 2009 update from Conor O'Kane on Vimeo.

Odvetný útok na Gazu



Krátke predstavenie

Hra je umiestnená, ako to už samotný názov naznačuje, do pásma Gazy v Izraely. Je to akási simulácia bojov v tejto oblasti, akurát mierne poopravená. Máte totižto možnosť bojovať len za izraelskú stranu. Hra sa začína veľmi vystrelením rakety z palestínskej strany, na čo reaguje premiér a poveruje vás ako veliteľa izraelských síl, zahájiť odvetný útok, predtým než sa niekomu(Izraelčanom) niečo stane.

Čo nás čaká, čo nás neminie

Hra je časovo obmedzená a to na 5 minút. Úspech, respektíve neúspech závisí od pomeru zabitých Palestínčanov k zabitým Izraelčanom.

K dispozícii máte štyri stavebné pozemky(polia) na, ktorých môžete postaviť kasárne, letisko, odpaľovaciu základňu a veliteľskú budovu. Kasárne vám umožňujú vysielať dva druhy pozemných jednotiek a to tanky a pechotu. Z letiska riadite vzdušný útok, vysielaním stíhačiek a vrtuľníkov. Poslednú možnosť ako zaútočiť na Palestínčanov je použiť odpaľovaciu základňu z ktorej odpaľujete rakety. Pomocou veliteľskej budovy môžete zvýšiť produkciu a tým zvýšiť efektivitu prípravy a vysielania jednotiek. Druhou možnosťou je požiadať o pomoc spriatelenú krajinu cez červený telefón. O pomoc môžete požiadať nespočetne veľa krát, avšak žiadosť môžete opakovať až po 20 sekundách od posledného hovoru.

Jedinou odpoveďou na vaše útoky bude pravidelné vysielanie rakiet z palestínskeho územia, ktoré však nemajú dostatočný dolet, takže dopadnú na zem skôr než by ohrozili akéhokoľvek Izraelčana, z výnimkou peších jednotiek, ak však po celú dobu budete vysielať len vzdušné jednotky, žiadnemu Izraelčanovi nebude ublížené.

Treba podotknúť, že hra je doprevádzaná veľmi príjemnou hudbou, navodzujúcou uvoľnenú atmosféru.

Po namáhavých bojoch, príde na rad štatistika

Po uplynutí časového limitu, teda piatich minút. Premiér zhodnotí váš boj s komentárom či ste ho uspokojili, alebo nie. Vaše dosiahnuté skóre(počet zabitých Palestínčanov) bude porovnávať s číslom z roku 2007. V tomto roku bol pomer zabitých Palestínčanov voči Izraelčanom 25 ku 1. V prípade, že budete lepší, premiér bude jasať a pochváli vás, ak nie, bude sklamaný, ale nezúfajte, môžete to skúsiť znova.

Krátke zhrnutie

Hra poukazuje na veci, ktoré sa v skutočnosti vyskytujú. Príkladom môže byť, využívanie technológií proti ktorým sa druhá strana nedokáže ubrániť. Iste, úlohou armády bolo tiež vyvíjať zbrane a techniku proti ktorej sa druhá strana nebude môcť brániť, ale až v takejto miere? Červený telefón pomocou ktorého získavate dotáciu, nenápadne naznačuje akú úlohu tu zohrávajú Spojené Štáty Americké.

Autor sa v tomto článku odpovedá na otázku, prečo si zvolil tento uhoľ pohľadu na vec. Podľa neho majú Palestínčania rovnaké právo zabíjať Izraelčanov ako Izraelčania Palestínčanov, teda aspoň podľa Izraelskej logiky.

Každý si z hrania tejto hry zoberie k srdcu niečo iné, či už to bude súhlas z daným rozpoložením a politikou, alebo nie, závisí na jednotlivcovi. Niektorí túto hru využijú len na krátke odreagovanie počas obedňajšej prestávky v práci(škole), pritom si však neuvedomujú, že do istej miery táto hra odráža realitu.

Tomáš Varga (361474)

Tato hra nám nějakým způsobem chce ukázat, jak by měla vypadat stavba větrných elektráren. Kromě samotných turbín, elektrovodů a ziskání peněz, hráč se má také stárat o politických záležitostech, což jsou v tomhle případě nespokojení s obrovskými větráky měšt'ané, snážijící se od vás vyzvednout co nejvíc vaších peněz. Vaším hlavním úkolem tedy je za tři virtuálních roky vystavět tolik větráků, abyste stihli stanovenou úrovni výkonu podle výbrané složitosti.
Další část této herní mechaniky obsahuje možnost výzkumu jednoho políčka na mapě pro to, abyste mohli zjistit hlavně cenu země (což ovlivňuje to, jak sílně bude reagovat veřejnost na vaši činnost) a sílu větru. Tyto poznátky však pro mně byli skoro zbytečné a k žadným lepším výsledkům nevedly.
Hra se snaží tedy zobrazit velmi smutnou situaci ve sféře ekologicky přátelské energetiky, kde se pokusy zlepšit ekologii setkávají s nespokojenými lidmi a hospodářskými problémy. Pravděpodobně se tuto hru vyvojáři snažili vytvořit s myšlenkou, že bude vyvolávát u hráče soustrast k alternativným a čistým formám ziskání elektřiny, jako jsou ty větráky, inspirovat jej k aktivní činnosti v ochraně přírody (asi tímtéž způsobem, jak to dělají lidé ve hře). Každopádně však předpokládám, že hra, aby byla přesvědčivá a byla schopna vyvolát nějaký efekt kromě zábavy, má fakt být zajímavou a zábavnou (což v tomto případě opravdu není), nebot' v opačném případě ji nikdo hrát nebude.

Windfall

Hra představuje zjednodušenou ekonomiku stavění větrných elektráren, do rukou dostáváme pouze konečné polotovary a jsme nuceni pouze jak ke zvolení vhodného umístění v co největrnějších místech, tak i nejméně závadných vzhledem k občanům rozesetých na mapě. Oboje však představuje v podstatě totéž: "dvakrát měř a jednou řež", zdůrazňuje tak pochyby nad "hurá" zaváděním tohoto zeleného způsobu získávání energie na úkor starších a zavedených uhelných či jaderných elektráren.
Tento aspekt však ve hře malinko postrádám, hra se omezuje pouze na budovatelskou stránku, nijak není zdůrazněna ekologičnost, pouze je nutné si všímat výše zmíněného umístění. Procedura hraní se u mě omezila pouze na klikání lupou "Research" a hledání vhodných políček s větrem minimálně 55% a ani veřejné mínění jsem tolik nebral v potaz, na mě samotném se tedy může částečně reflektovat ono zvěrstvo budování narychlo bez jakéhokoliv promýšlení. Také při hraní jsem si marně lámal hlavu nad poskakujícími postavičkami na mém elektrickém vedení, ačkoliv jsem svědomitě prošel tutorial, co toto znamená jsem nenašel.
Lze nalézt i paralelu se starší hrou, The McDonald’s Videogame, nicméně Windfall představuje pouze jakéhosi chudého bratříčka, žádné příliš nekalé praktiky, pouze volba více wattů nebo větší oblíbenosti v okolní populaci. Z tohoto okleštění také resultuje rozostřený výsledek, i když hra do jisté míry využívá žánrové postupy budovatelské strategie, některé postupy tu jsou nedoladěné, např. nutnost označit požadované políčko, doporučil bych komplexnější řešení, např. grafické zobrazení statistiky přímo na políčko. Toto omezení pouze na malý počet úkonů nakonec vede i k repetitivnosti a malého dopadu.
Hra samotná tedy splnila to hlavní, tedy důraz na detailní plánování byť ušlechtilé myšlenky zelené energie, ale v přesvědčivosti zůstává na půli cesty, především vinou nedotaženého zjednodušení pravidel.

Petr Zejda, UČO: 128262

Raid Gaza !




Ve flashovce Raid Gaza ! se hráči naskýtá tak trochu jiná perspektiva blýzko-východního konfliktu . Oproti obrazu , jež předvádí většina západních mainstreemových médií se zde z palenstinských mudžáhidů stávají spíše oběti v roli Davida . Pointa je docela jednoduchá , hra pracuje s poměry padlých na obou stranách a hráči pak nabýzí názornou simulaci vedení zdejšího konfliktu na základě těchto čísel, kdy si nejste jisti , zda se vám chce smát nebo brečet .


Na samotném začátku vás přivýtá výrok židovkého premiéra a izraelského "jestřába" Ehuda Olmerta , jež by svou rétorikou paradoxně spíše zapadal mezi ty , které na přelomu 30. a 40. let zněly na západ od českých hranic . Poté následuje animace , kdy je z ohyzdného příbřežního slumu (pásma Gazy) vystřelena do krásně upravené svaté země raketa , kterou zaplatí životem jeden civilista ... to si premiér ani vy nemůžete nechat líbit a musí následovat odveta . A tvrdá ! Tehdy už se do děje dostává i hráč , v roli izraelského velitele , majícího za úkol vybudovat základnu a z ní vést protiútok . K zajištění základny máte k dispozici 4 typy budov . Letiště k výrobě vrtulníků a bombardérů , kasárna produkující tanky a pěchotu , raketové silo a nakonec velitelství zvyšující tempo výcvyku jednotek a hlavně obstarávajícího neustále se zvyšující "humanitární pomoc" od přátel z jůesej . Po jejím vybudování (jsou možny libovolné kombinace budov ,maximálněvšak na čtyřech slotech) už vám nic nebrání splnit rozkaz : Raid Gaza ! a "hang em high". Prohrát vpodstatě nejde ,takže v následném masakru budou jedinou komplikací rakety , kterým se každé liché úterý a sudý čtvrtek podaří někoho zabít . Optimálním výsledkem by podle premiéra měl být poměr zabytých 25:1 (pocházející z kampaně v gaze v roce 2007) , který se však bez znalosti "nejlepší" strategie nedosahuje lehce . Přesto si však buďte jisti , že i při relativní strategické neschopnosti poteče krev proudem a v gaze nezůstane kámen na kameni . Samotný průběh hry nikterak extra zajímavý není a jedinou vaší prací je jen neustálé klikání ...jenže i to odkrývá další aspekt "boje"

Počin programátora RG není jediným persvazivním titulem , dotýkající se blýzkovýchodní problematiky (např.iron doom ,save Israel ,defender of Gaza) troufám si však řící , že tím nejlepším ,a to zejména kvůli černému humoru a politicé satiře - proniknuvší na tak netradiční pole jako je videohra . Díky tomu se Raid Gaza! dostala i na stránky deníku Guardian .
*361948*







Rid Gaza

Tato hra, která má poukázat na vedení boje mezi Izraelem a Palestinou, který je v podstatě jednostranný. Nacházíme se v pásmu Gazy a pro ti nám stojí nepřítel v podobě malého Palestinského městečka, které na nás posílá své slabé a technicky nedokonalé rakety. My naproti tomu máme k dispozici velitelství, leteckou základnu, základnu pozemních jednotek a raketové silo.
Hra samotná začíná prohlášením izraelského premiéra z roku 2003, že je třeba maximalizovat počet přeživších Židů a minimalizovat počet Palestinců. Potom vám oznámí, že máte na akci čas pět minut a omezené finanční možnosti, což ale není zcela přesné, neboť v nouzi můžete z velitelství zavolat zahraničním spojencům a oni vám rádi nějaký ten dolar na boj proti muslimským teroristům pošlou. To lze dělat kromě malého časového omezení donekonečna. Dostatečný tok peněz vám umožní zvyšovat produkci výroby a tak na palestinské území posílat raketu za raketou. Občas vám na obrazovce vyskočí nápis speciální bonus, což znamená zasáhnutí cíle s větší koncentrací civilistů, tedy potencionálních teroristů, jako je třeba škola, nemocnice nebo policejní stanice. Po uplynutí stanoveného času na scénu opět přichází premiér a zhodnotí celou akci. Nejdříve vám oznámí počet zabitých Palestinců a potom přepočet zabitých Palestinců na jednoho Žida. Pokud je vaše skóre větší než 25, což je reálné číslo z roku 2007 a jak říká premiér izraelský rekord dostanete pochvalu. V momentě kdy jsem měl skóre 253 zabitých Palestinců na jednoho Izraelce mě izraelský premiér nazval mesiášem.
Raid Gaza by měla hráče přivést k zamyšlení nad podstatou boje proti terorismu a stejně tak i k otázce, kdo je vlastně skutečný terorista. Ale také se samozřejmě může stát jen pouhým bezmyšlenkovitým posíláním raket a sledováním narůstajícího skóre. Jde o hru zajímavou a pokud člověk nepostrádá kritické myšlení, řekl bych i poučnou.
Michal Kraut 341903