Friday, December 2, 2016

One Night Stand


Hra One Night Stand od vývojára Kinmoku sa svojím obsahom môže žánrovo zaradiť medzi romantické, dating alebo simulačné hry.

Jedná sa o 2D hru s jednoduchým, ale pekným a vizuálne dobre zladeným grafickým štýlom vytvorenú pomocou enginu Ren’Py, ktorý je špeciálne určený na tvorbu vizuálnych románov. Hra má veľmi zaujímavý príbeh, niekedy aj priebeh, jednotlivé pauzy v rozprávaní alebo rozhodovaní vypĺňajú pekné rotoskopické animácie a v pozadí hrá príjemná, trochu mysteriózna hudba.

Hra začína tým, že sa ocitnete v roli nahého muža, ktorý sa práve zobudil na zvuk telefónu, ale veľmi rýchlo zisťujete, že nespíte vo svojej posteli, ani izbe a vedľa vás leží nahé dievča. Zo včerajšieho večera si nepamätáte nič, netušíte ako ste sa sem dostali, s kým ste boli a dokonca ani ako sa osoba po vašom boku volá. Príde vám SMS od kamaráta, kedy zistíte, že ste zrejme boli včera s ním, a naskytne sa vám prvá možnosť hru nejako ovplyvniť: stojíte pred rozhodnutím, či kamarátovi pošlete fotografiu tohto nahého dievčaťa spiaceho vedľa vás – ako formu obstojnej výhovorky, prečo ste sa s ním v noci rozdelili, alebo sa rozhodnete ho do toho nezaťahovať. Následne sa dievča zobudí a začína sa séria dialógov, rozhodnutí, otázok a odpovedí ohľadom včerajšieho večera.Jeden prechod hry trvá od 5 do 15 minút, ale hra má vysokú znovuhrateľnosť, pretože obsahuje celkovo 12 rôznych záverov a počas celého hrania vyhodnocuje a berie na zreteľ vaše rozhodnutia, ktoré sa potom odzrkadľujú v dievčatinom meniacom sa postoji k vám a hlavne na konci hry.

Zaujímavé na tejto hre je, že umožňuje hráčovi vyskúšať si rôznorodé správanie v situácii, keď sa po prehýrenej noci ráno človek zobudí v posteli s osobou, ktorú vôbec nepozná. Buď sa môžte správať tak akoby ste sa aj naozaj správali, čím sa v hre „nájdete“, čo je určite príjemné, alebo sa môžte skúsiť správať úplne inak a to je pre človeka zase atraktívne. Môžte sa pokúsiť z „miesta činu“ ujsť ešte predtým ako sa osoba zobudí. Môžte tiež ostať a arogantne strkať nos do jej osobných vecí zatiaľ čo ona je k vám milá, každú chvíľu odbieha a nosí vám kávu, či tabletky proti bolesti hlavy. Môžte úprimne odpovedať na jej otázky, priznať sa jej, že si nič nepamätáte a opatrne sa prebojovať „trápnymi chvíľkami“ až k jej pookriatiu a následnému kamarátstvu. Alebo si včerajšok spoločne zracionalizovať a po neutrálnom potrasení rúk odísť domov. V týchto prípadoch veľmi zreteľne cítiť efekt odosobnenia hráča pri video hrách, kedy sa správate inak ako by ste správali v reálnom živote, kde mnohokrát nemáte možnosť „skúsiť znovu od začiatku“.Pozoruhodné je tiež to, že táto hra nám dáva možnosť si nejaké naše reálne sociálne potreby alebo rituály, či už je to obyčajná zvedavosť, únik z vlastnej kože alebo sociálna interakcia s ďalším človekom v nepravdepodobnej životnej situácii naplniť vo virtuálnom priestore tejto hry.

Ďalej si myslím, že napríklad fakt, že z 12 záverov hry, len 1 končí kamarátstvom a ostatné buď neutrálne, odmietnutím alebo hnevom z jej strany, niekedy nezistíte ani jej meno alebo čo sa včera dialo, hovorí niečo o autorovom postoji k dnešnej spoločnosti, v ktorej je akosi  „cool“ vyhľadávať One Night Stand-y. Autor sa, podľa mňa, snaží nám dať možnosť vyskúšať si takúto situáciu „nanečisto“ vo virtuálnom svete a chce nás poučiť o plytkosti takýchto zážitkov.

Toto sú len niektoré z interpretácií tejto hry. Na internete sa takisto dajú nájsť rôzne teórie, kde napríklad dievča je tajný svedok pod ochranou štátu, v ďalšej vás včera v noci nadrogovala, ako pomstu vášmu kamarátovi, ktorý ju zavolal na rande, ale neukázal sa a preto sa správa tak mysteriózne a na niektoré otázky nechce odpovedať...

Každopádne aj napriek jednoduchosti spracovania, vizuálnej stránky a dĺžke samotného hrania má táto hra viacero vrstiev a je predmetom rôznych diskusií a rozborov a túto kvalitu jej môžu viaceré AAA tituly s nablýskanými 3D efektami závidieť.

No comments:

Post a Comment