Sunday, November 27, 2011

Student Sim - analýza


Simulátor Student Sim by měl, jak již napovídá název, simulovat studentský život.
Do hry vstupujete teprve poté, co se před Vámi objeví několik postaviček, které mají nad hlavami bublinky s nápisy v angličtině, pro vstup do hry musíte stisknout tlačítko "YES". Jakmile zadáte své jméno či přezdívku je nutné rozdělit body (celkově 15) mezi inteligenci, charisma a vzhled. Dále jsou nabídnuté obory, které zde chcete "studovat", můžete si například vybrat mezi technickými, sportovními nebo humanitními obory, poté je potřeba zvolit kamaráda, ti mají pod svými jmény i charakteristiku své postavy.
Konečně se před námi otevírá samotné dějství hry, teď potřeba zvolit, jak moc těžce chcete daný týden studovat, po zvolení úrovně studia po Vás hra chce, aby jste zvolili, jak moc zdravou stravu si vyberete. Výběr studia a jídla ovlivňuje úroveň "Studia" a "Zdraví" Dalšími potřebami, jaké naše počiny ovlivňují je "Štěstí" a "Popularita", ovlivnit také lze náš vzhled, holení, úklid našeho pokoje a upravenost vlasů, a to následujícím výběrem, který se nás ptá "Co si přejeme dělat?", tady je množství nabídky širší, můžete se oholit, ostříhat, jít nakupovat, umýt se či uklidit si pokoj a vsadit na fotbalový zápas, každý den lze zvolit je jen jednu variantu a cenovou kategorii, které odpovídá úroveň služby, tento výběr se každý "týden" opakuje.
Ve hře se Vám i nabídne pracovní pozice, což mnohem zlepšuje přístup k penězům.
Váš týden ukončuje seznam na konci týdne, v něm je uvedeno, co jste jaký den dělali, př. "Studoval jsi, poté jsi pracoval jako číšník" anebo "Jsi líný bastard, utratil jsi 14 liber za pivo, chipsy a půjčení DVDček."
Celá hra se pro mne následně začala točit jen kolem sbalení dívky, tu potkáte v klubu, můžete jí koupit pití, říci vtip, kompliment a dotknout se jí, to však musíte dělat velmi systematicky, neboť vtip ji nemusí připadat vtipný, na dotek nemusí být pravá chvíle, drink ji můžete koupit, ale musíte pít stejně rychle, jinak Vám přestane věřit. Poté, co se Vám to konečně povede budete s výsledkem snažení nejspíš zklamáni, neboť jediné, co se stane, je že si ji přivedete domů a můžete ji klikat myší na podprsenku a ona říká v bublinkách necudné věty, nic víc.
Jednou za čas přijde zkouškové, to v první fázi odráží Vaše studijní snažení, ale zbytek jsou úkoly typu "Najdi šedá kolečka" a klikání myší na srdce, tak aby to bylo v rozmezí 1 sekundy.
Simulace mne příliš nenadchla, autor zde pracuje s ideologií, která říká, že studentský život by měl být plný párty, sexu a zábavy a pokud to neděláte, tak se Vám snižuje popularita a přitažlivost (zde právě zmiňované potřeby). Také mne zklamalo, že si lze vybrat pouze mužskou postavičku. Hra se opakovala stále dokola a dokola, bylo to únavné.
Co se týče herní mechaniky, je velmi jednoduchá, pokud člověk umí alespoň minimálně anglicky, vše do dvou minut pochopí, v podstatě jen klikáte na kolonky s nápisy.
Dle mého názoru Student Sim simuluje možná studentský život, který známe z amerických filmů, ale nakonec zjistíte, že Váš studentský virtuální život je tu velice chudý, ale zase na druhou stranu je nasnadě říci: "Kéž by to bylo tak jednoduché".                                                                                                                                                    371589

American dream - „Buy low, sell high“

Increpare games , (2011), American dream, (Flash)

Autoři: Terry Cavanagh, Stephen Lavelle, Jasper Byrne, Tom Morgan-Jones

Hra American dream vytvořená Terry Cavanaghem ve spolupráci se Stephenem Lavellem, Jasperem Byrnem a Tomem Morgan-Jonesem v Cambridge ve Velké Británii, je vlastně simulací života, uskutečnění svého „amerického snu“, honbou za penězi. V případě téhle jednoduché hry pro jednoho hráče - American dream, se snažíte vydělat co nejvíce peněz na prodejem zboží pojmenovaného po celebritách jako je např. Michael Jackson, Tina Turner, Arnold Schwarznegger aj.

Po spuštění hry vás přivítá jednoduchá, příjemná melodie a nápis „I will make a milion dollars“, což je vlastně cílem i závěrem hry. American dream je jednoduchá hra, limitovaná dvěmi základními prostředími - váš domov, a vaše práce. Ocitnete se ve svém novém „životě“, ve svém domě, nemáte moc peněz, takže nezbývá než je vydělat. S ovládáním vás hra seznámí během pár screenů. Interface hry se skládá z myši a klávesnice. Požaduje po vás úvodní „click“, Action button je „Z“ na české klávesnici, „right to buy, left to sell“ , rada do života „Buy low, sell high“ a získate též informaci, že když budete mít nakoupené nové vybavení do vašeho „hnízda“, můžete pozvat vaše přátelé a celebrity na párty. Což vám samozřejmě pomáhá, každá párty znamená skandál pro jinou celebritu - skandál je zde zobrazen pomocí obrázku ( při přechodu z prostředí domova do pracovního prostředí ) celebrity v určité většinou „sexuálně nevhodné“ situaci, a nápis s pozn. např. „Buy Michael Jackson“. Pro vás je to signál investovat co nejvíce svých úspor do akcií určité celebrity, jejíchž cena pro příští týden (příští pracovní den) náhle vzroste. Nakupování domácího vybavení a pořádání večírků však není vaší povinností. Cest k dosažení cíle, vydělat svůj první milion, je více. Můžete se soustředit pouze na prodej a nákup akcií a zanedbat tak prostředí vašeho domova a vyhnout se večírkům. I když je hra limitována herní interakcí, nedává nám jasná pravidla průniku hrou – „když učiníš tohle, přihodí se ti támhle to“.

Co se grafiky týče, je v American dream velice jednoduchá, avšak pro účel plnění svého „poslání“ hry (sdělení myšlenky) je dostačující. Hra je satira na heslo „americký sen“. Pokazuje na náplň a způsob života dnešní společnosti nejen v Americe. Opakující se koloběh života, práce, vydělávání, na druhé straně utrácení. Krmení se na úkor ostatních za účelem obohatit sebe sama. Na začátku hry koupíte za pár dolarů vybavení od toalety až po novou televizi. Postupem času vám chodí stále novější a novější katalogy se stále dražší výbavou v podobě Bible s pozn. „Everything you own is now out of fashion“. Nejdete s dobou, nenakupujete „nové“ vybavení ( „nové“ jen barvou – autor se možná snažil poukázat na to, že kupujeme věci, které vlastně nutně nepotřebujeme, ale přesto je koupíme, aktuální doba vyžaduje novou, aktuální „barvu“), čili nejste „zajímaví“, tudíž nepořádáte večírky, nejste svědky skandálů a nevyděláváte tak předvídatelně velké množství peněz. Po dosažení milionu dolarů hra končí pozn. „And I made it all doing something I love.“

Dovoluji si na závěr sdílet citát Chucka Palahniuka, amerického postmoderního spisovatele, který se věnoval a dále věnuje tématům na pozadí současné americké společnosti a jehož díla končí téměř vždy tragicky - "Kupujete nábytek. Řeknete si, tohle je opravdu poslední pohovka kterou budu ve svém životě potřebovat. Koupíte pohovku, pár let budete spokojení, že přes vše co je špatné, máte téma „nová pohovka“ vyřešeno. Pokračujete výběrem nového nádobí, pak perfektní postele, závěsů, koberce. Pak jste uvězněni ve svém krásném hnízdě, a věci, které jste byli zvyklí vlastnit, nyní vlastní vás".

Lukáš Lasnovský, 399210

Saturday, November 26, 2011

American Dream - Analýza

Increpare Games (2011). American Dream. (Flash)

Žáner: Simulácia

Dizajnér: Stephen Lavelle

American Dream po svojom spustení privíta hráča v jeho „novom živote“ a jeho cieli, zarobiť milión dolárov. Jednoduchá mimetická fikcia mu na začiatku ukáže jeho dom a ponúkne mu ísť do práce. Následne mu vysvetlí ako má pracovať(„Right to buy, Left to sell“), poradí mu systém práce(„Buy low, Sell high“), oznámi mu čo je jeho cieľom – zarobiť milión dolárov, a pripomenie mu aby sa staral o svoj domov. Pod prácou sa skrýva simulátor akciového trhu, v ktorom hráč obchoduje s podielmi rôznych známych osobností(herečky/herci,speváčky/speváci).

Hráč zarába peniaze, nakupuje nové zariadenie do svojho domu a robí večierky, čo mu napomáha pri zarábaní peňazí. Vzniká tú istý kruh na seba nadväzujúcich udalostí a činností, ktorý zdá sa je podstatou, či hlavným odkazom tejto hry. Tento kruh začína tým, že na osobnostiach showbiznisu zarobí hráč peniaze, tie investuje do svojho zariadenia v dome, čo mu zaistí prestíž. Táto prestíž sa prejaví v uskutočnení sa večierku, na ktorom sa zúčastnia aj osobnosti, a na ktorom sa stane určitý škandál, vyjadrený obrázkom a nápisom, ktorý oznamuje aby boli kupované akcie osobnosti, ktorá v tomto škandály vystupuje. Ak tak hráč urobí, je ďalší týždeň je odmenený vysokým ziskom, pretože cena akcií tejto osobnosti sa prudko zvýšila. Takto to pokračuje niekoľko týždňov, pokým nieje hráčovi oznámené, že vyšiel nový katalóg, čo sa stáva raz za štvrť roka, a mal by si nakúpiť nové zariadenie do svojho obydlia(„Everything you own is now out of fashion“). Pokým tak neurobí, nebudú sa u neho doma konať večierky a tým pádom nebude dostávať tipy na zmeny trhu. Tento kruh sa opakuje až pokým hráčovo konto neprekročí hodnotu jedného milióna dolárov, kedy hra končí. Avšak nie je hráčovou povinnosťou zapojiť sa do tohto kruhu – môže si vybrať cestu, kedy nenakupuje nové zariadenie a koniec hry dosiahne iba vďaka „poctivému“ obchodovaniu s meniacimi sa cenami akcií. Nevieme či bol tento spôsob hrania hry úmyslom autora, avšak nám pri ňom ujde podstatná časť odkazu, ktorý chce hra vyslať.

Hranie hry veľmi skoro odhalí, že ide o satiru na „americký sen“. Iróniu je vidieť na viacerých miestach v hre. Či už ide o samotné „obchodovanie“ s celebritami a zarábaní na ich súkromí, honbou za peniazmi alebo za módnym vybavením domu, ktoré je v neskorších fázach hry reprezentované len zmenou farby, zobrazením katalógu nového zariadenia ako Biblie, vetou „And I made it all doing something I love.“, ktorá sa zobrazí po dosiahnutí cieľa hry, alebo samotnou mechanikou tohto „bludného kruhu“. Autor tak podrobuje kritike súčasný spôsob života, kultúru a rebríčky hodnôt (nie len)americkej spoločnosti.